Když jsme si minule povídali o tipech na dovolený, zasekli jsme se u dvojky. Řekli jsme si, že nesmíme nechávat hlavu v práci a taky, že plánování je zabiják dovolený.  Tak pojedeme dál, máme toho ještě hodně před sebou.

Poslední dva tipy na pohodovou dovolenou

Lehký kufr, lehká hlava.

Do začátku je dobré mít základní seznam věcí na dovolenou. Když jsme jeli s Káťou na první dovču, nemohl jsem ten její loďák ani dotáhnout k autu. Dneska se oba v pohodě balíme i na týdne do tzv. hand lugage neboli příručního zavazadla, které si můžete vzít přímo do letadla a nemusíte pak tvrdnout u toho slimáka, který vyflusává více, či méně poničený kufry u výdeje na konci letiště. Poněkud delší, ale fajn článek na toto téma najdete tady.

Rozdělme si vše potřebné (i nepotřebné) do čtyř kategorií.

Oblečení

Vybírejte kousky, ve kterých se i doma cítíte dobře a nosíte je.  Lepší jsou univerzálnější barvy. Dejte si všechno oblečení na hromádku a několikrát za sebou jej projděte.

Občas si sebou bereme pár starých kousků oblečení, které pak necháme na místě k recyklaci a místo nich máme v kufru místo pro nějaké pěkné liguére z cesty.

Toaletní potřeby

Absolutní nutností je kartáček na zuby a pasta. Vše ostatní většinou najdete na místě pobytu, nebo za pár místních drobných koupíte v marketu. Pokud to nevydržíte bez svého nočního zvlhčujícího krému s perlovým prachem, odstříkněte si trošku do vhodné dózy a vložte do toaletní taštičky. Vezměte si lékárničku. Bez debaty. Včetně léků, které užíváte a léků na akutní problémy, jako je průjem, zácpa či bolest zubů.

Vychytávky

Nechte laptop doma. Prostě dělejte, že ho nevidíte, a i když na vás mává ručičkama, odjeďte bez něj. Nechte si jen mobil a přimlouvám se za to, abyste si přehodili SIM kartu do nějakého staršího tlačítkového modelu, abyste jej mohli využívat jen k možnému telefonování. Pokud to nevydržíte bez připojení, nastavte si režim, kdy a na jak dlouho se připojíte. Třeba 1x týdně na 20 minut. To se ještě nestačíte nakazit negativitou z médií a vyřídíte vše, co opravdu potřebujete.

Naše osobní tipy jsou: malý skládací deštník, který můžete použít i jako slunečník, sportovní ručník z mikrovlákna, který je za pár minut suchý, znovuzavíratelné sáčky (ziplock) a dětské vlhčené ubrousky. A to i když nemáte děti, použijete je na tisíc a jeden způsob.

Dokumenty

Nezapomeňte na kartičku pojišťovny, případně pas. Také je dobré si vzít s sebou dokumenty k cestovnímu pojištění a v případě, že jedete autem obdobné doklady k vozu.

Udělejte si fotokopie všech dokladů – karet, pasu, občanky…všeho co si berete s sebou a nechte je u rodinného příslušníka, nebo přátel. Pokud by se vám nedej bože stalo, že vám všechny dokumenty ukradnou, mohou vám tyto fotokopie zachránit nejednu hodinu na úřadech. Nebo je u nikoho nenechávejte a pošlete je sami sobě do emailu (pokud vaše heslo do něj zní jinak než heslo1234). Tenhle tip mám z vlastní zkušenosti a věřte nebo ne, nikdy jsem toho času, co jsem si kopie zařizoval nelitoval.

Číst  O letadélku Káněti, aneb jak jsem začal fotit letadla.

Číst  Jedeme do Plzně aneb jak jsme hledali levné parkování u letiště Líně.

A jedeme dál, nezpomalujeme a máme tu poslední tip.

Buďte na sebe hodný

Většinu roku jsme pod velkým tlakem, jsme zvyklí na svůj každodenní přísun cereálií, povinností, rutinních prací. Jsme napojení na systém, víme kdy, co a jak máme dělat. V okamžiku, kdy se za námi zavřou dveře letadla náš mozek začne pomalu propadat panice, protože nemá žádné pokyny, a to co dělal ještě do nedávna se nehodí.

U mě se to projevuje tak, že jsem takovej zpomalenej a občas i smutnej. A začnu se vztekat: Tak sakra jsem na dovolený, to mám bejt jako smutnej, tak to teda ne, jsem jenom takovej jako nespokojenej, to zmáknu, jde se jásat, hrát si a dovolenkovat se. To by bylo abych se pěkně nezrelaxoval, když jsem si za to zaplatil ty nekřesťanský peníze.“ Ehm, jenže tak to nefunguje. Takhle se jen zapletete do klasického dovolenkového dusna, ve kterém vlastně nikdo pořádně neví proč je zpruzelej, jenom za všechno můžou všichni ostatní.

Když na mě přijde splean tak:

  1.  si trochu zablbnu (zatrsám, zacvičím, poskakuju, zaběhám...) prostě zapnu tělo.
  2. odejdu pryč někam, kde budu sám a třeba si dám pivko na pláži a trochu podumám.
  3. sednu si na nějaké frekventované místo a několik minut pozoruju lidi kolem sebe a prostě jenom jsem. Sám se sebou, nic neřeším. Říká se tomu taky mindfulness, jukněte na to, začínám s tím a fakt mě to baví.
  4. zazpívám si nebo si pustím nějakou veselou krávovinu a od plic se zasměju.

Hlavně to moc neřešte, necyklete si v hlavě problémy. Užívejte si, že jste na dovolený, bavte se a užívejte si a nemusíte hákovat. A nezapomeňte: Nikdo vám nic nedluží, za svůj život jste zodpovědný jenom vy sami.“ Takže jestli chcete na pláži dělat hvězdy s trenkama na hlavě, kliďánko jděte do toho. A fotku mi pošlete. Vůbec pošlete mi sem další povídání o vašich dovolených. Taky jste zažili ty zpruzelý dovolený s rodiči, kteří se hádali kvůli tomu, jestli je výhled na moře dost výhledovej?

Těším se. Váš Venca